Chov japonských křepelek
Chovem japonských křepelek se zabývám od roku 2011. První křepelky jsem koupil v Praze ve VUŽV v Uhříněvsi. Křepelky měli poměrně rychlý růst a dobrou snášku, přebyteční kohoutci se dali využít v kuchyni. Poté jsem se věnoval chovu masných křepelek o váze dospělých 370 - 430 g. U těch byla snáška podstatně nižší a značně vyšší spotřeba krmiva.
V současné době chovám lehčí nosný typ z farmy na produkci křepelčích vajíček. Velikost vajíček je prakticky stejná jako u těžších křepelek( rozdíl je zhruba 1 g) , ale je vynikající snáška, cca od 12 křepelek v kleci denně sbírám 11-12 vajíček. Také je podstatně nižší spotřeba krmiva a využití masa křepelek v kuchyni lze také, ale jsou menší.
Křepelky chovám v přírodní barvě, ale občas se vyskytne i bíle zbarvená. U přírodních křepelek se dá pohlaví rozeznat ve 4 týdnech stáří podle zbarvení na prsou.U bíle zbarvených lze pohlaví určit přesně až v dospělosti. Křepelky chovám v klecích na roštech, krmím směsí pro kuřata K1.
Často diskutovaná užitkovost křepelek je podle mých zkušeností tato: dobrý nosný typ , krmení směsí, ustájení v klecích, den prodlužovaný na 13-14 hodin a teplota 18-22 C je snůška cca 300 vajíček za rok, náklady na jedno vajíčko vychází asi 60-80 halířů. U těžkých masných křepelek je snáška za stejných podmínek 100-150 vajíček, podle druhu masných křepelek. U toho nejtěžšího typu mi cena vajíčka vycházela na 3,50-4 kč za kus, u polotěžkých z  VUŽV zhruba 1,50 kč. Po těchto zkušenostech jsem se rozhodl pro chov křepelek čistě nosného typu.
Křepelky nejsou náchylné na různé nemoci ( např. kokcidioza jako u kuřat ), úhyn je u nich naprosto minimální, ale velice citlivě reagují na jakékoli nepříznivé změny. Reagují snížením nebo dokonce zastavením snášky ( např. vysoká nebo nízká teplota, průvan, nedostatek krmiva  nebo špatné krmivo, krátký světelný den atd.). Křepelky vyžadují dostatečný přísun čerstvého vzduchu, ale v žádném případě nesmí být v průvanu.
Křepelka přírod

Křepelka přírod

Křepelka přírodní
zlatá s přírodní kresbou
zlatá s přírodní kresbou
zlatá
zlatá
jjjj.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one